Układ krążenia naszego organizmu składa się z serca, tętnic, żył oraz naczyń włosowatych. Układ krążenia transportuje tlen, elementy odżywcze, wodę i krew w naszym organizmie, a także pomaga w usuwaniu produktów przemiany materii. Utrzymanie tego systemu w dobrej formie jest niezbędne dla naszego zdrowia.
https://chirurg-naczyniowy.warszawa.pl/blog/
Jedną z rzeczy, które możemy zrobić, aby nasz układ krążenia był w dobrej kondycji, jest upewnienie się, że zapewniamy w diecie odpowiednie witaminy i minerały.
Witamina C odpowiada za wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych w całym organizmie. Ma to związek z jej funkcją w produkcji kolagenu, który jest nieodzowną tkanką łączną.
Miedź jest minerałem niezbędnym w procesie produkcji tkanki łącznej organizmu.
Biotyna ma kluczowe znaczenie dla zdrowia układu krążenia, a również dla wydajności układu krążenia, bowiem pełni funkcję w wielu ważnych procesach enzymatycznych.
Witamina E na kilka sposobów wspomaga odpowiednie funkcjonowanie układu krążenia. Pomaga rozszerzać żyły i gra rolę w kontrolowaniu krzepnięcia krwi. Innym znaczącym aspektem witaminy E są jej właściwości przeciwutleniające, wspólne z witaminą C. Witaminy te, z pomocą innych przeciwutleniaczy, służą do przenoszenia wolnych rodników, które pozostawione bez kontroli mogą uszkadzać tkankę.
Potas, od dawna znany jako korzystny dla serca, służy także innym częściom układu krążenia. Jedną z istotnych funkcji potasu jest kontrolowanie ciśnienia krwi i stabilności płynów w układzie krążenia. Sód ma udział w tych ważnych funkcjach utrzymywania równowagi i ciśnienia krwi. Tyle słyszymy o negatywach sodu, że łatwo zapomnieć, że w rzeczywistości sód jest minerałem koniecznym do funkcjonowania organizmu, szczególnie układu krążenia.
Jasne jest, że układ krążenia jest niezbędny dla zdrowego organizmu. Rozumne jest wspomaganie jego funkcji dietą, która spełnia zalecane dobowe dozy witamin, minerałów oraz innych składników odżywczych.