Dobroczynna akustyka

Źródła wywoływania fal uderzeniowych obejmują zasady elektrohydrauliczne, elektromagnetyczne i piezoelektryczne.

Fala uderzeniowa w ortopedii używana jest do indukcji naprawy oraz naprawie tkanek.

Wykorzystywanie omawianej metody w zaburzeniach układu mięśniowo-szkieletowego ma miejsce już od ponad dziesięciu lat i jest przede wszystkim stosowane w leczeniu uszkodzonych ścięgien, takich jak zapalenie powięzi podeszwy pięty.

Terapia pozaustrojowa falami uderzeniowymi także ma zastosowanie w leczeniu ścięgna Achillesa, braku zrostu złamanej kości, czy tak zwanego „kolana skoczka”.

Większość wydanych prac naukowych przedstawiła pożądane rezultaty.

Omawiana metoda jest innowacyjną nieinwazyjną metodą terapeutyczną bez ryzyka powikłań typowych dla metod chirurgicznych a skala jej klinicznego zastosowania jej z biegiem lat wzrasta.

Opisywana metoda początek swój wzięła w połowie dekady lat 80-tych od przypadkowej obserwacji podczas badań na zwierzętach.

Opisywana metoda stała się wiodąca w leczeniu wielu schorzeń ortopedycznych.

Istota aktywowania fali uderzeniowej

Funkcjonują trzy główne metody wywoływania fal uderzeniowych. A mianowicie są to zasady elektrohydrauliczne, elektromagnetyczne i piezoelektryczne.

Jak to działa

Fale uderzeniowe powodują mikroskopowe wywoływania odpowiedzi śródmiąższowych i zewnątrzkomórkowych prowadzących do regeneracji tkanek. Następuje stymulacja produkcji kalogenu. Wytwarzanie wystarczającej ilości kolagenu jest niezbędnym warunkiem naprawy uszkodzonych struktur mięśniowo-szkieletowych i więzadłowych. Fale akustyczne likwidują zwapnienia.

Rezultaty stosowania pozaustrojowej terapii falami uderzeniowymi

Większość opublikowanych opracowań donosi o pożądanym wpływie zastosowania pozaustrojowej terapii falami uderzeniowymi w przypadku zapalenia powięzi podeszwy. Stwierdzono na podstawie doświadczeń, że metoda jest bezpieczną i skuteczną metodą leczenia tego schorzenia.

Jednakże w niedużej ilości badań podano przeciwne wyniki użycia owej metody w w przypadku leczenia zapalenia powięzi podeszwy. Wniosek był taki, że nie ma efektu zastosowania metody u osób z zapaleniem powięzi podeszwy.

https://fala-uderzeniowa-krakow.pl/dla-pacjenta/

Czym objawia się zapalenie powięzi podeszwy i kto jest najbardziej narażony

Zasadniczym przejawem zapalenia powięzi podeszwy jest ból w dolnej części pięty lub czasami w dolnej części śródstopia. Przeważnie dotyczy tylko jednej stopy, jednakże może wpływać na obie stopy. Najbardziej narażeni na rozwój zapalenia powięzi podeszwy są aktywni mężczyźni i kobiety w przedziale wiekowym od 40 do 70 lat są .

Author: admin